vaistai.lt

Kontraceptinis vyrų gelis – veiksmingas ir saugus, bent jau primatams (4332/0) 

Kontraceptinis vyrų gelis – veiksmingas ir saugus, bent jau primatamsEksperimentinė vyrų kontracepcija, sustabdanti spermos tekėjimą, pateisino visus lūkesčius tyrime su beždžionėmis, - praneša bbc.com.

Vyrų lytinė liaukos (sėklidės) produkuoja vyro lytines ląsteles (spermatozoidus). Jos iš sėklidės nuplukdomos į prielipą, kuriame kaupiamos ir tam tikrą laiko tarpą saugomos, ir sėklinį lataką. Ejakuliacijos (sėklos išsiveržimo) metu spermatozoidai susimaišo su priedinių liaukų sekretu ir sudaro specifinio kvapo spermą (sėklą arba ejakuliatą), kuris šlaple ištrykšta į išorę.

Vasagel gelis yra kontraceptinė priemonė, vienąkart suleidžiama į sėklinius latakus ir veikianti kaip fizinis barjeras: tokiu būdu blokuojamas spermatozoidų patekimas į skystąją spermos dalį, todėl sperma tampa neveiksni.

Vasagel sukūrusi kompanija atliko dvejų metų trukmės tyrimą, kuris buvo publikuotas bendrosios ir klinikinės andrologijos žurnale (The Basic and Clinical Andrology). Tyrimo rezultatai parodė, kad gelis yra veiksminga ir saugi priemonė, bent jau primatams. Tikimasi, kad dar po kelerių metų bus gauta pakankamai įrodymų, leidžiančių pradėti šių kontraceptikų klinikinį tyrimą su vyrais. Žinoma, yra du dideli „jeigu“: jei tyrimas gaus finansavimą ir iki tol sėkmingai klostysis, tuomet nauja priemonė turėti plačiai paplisti pasaulyje. Tai būtų pirmieji tokie kontraceptikai vyrams, pasiekę rinką per paskutinius dešimtmečius.

Dabar egzistuoja tik dvi vyrų kontracepcijos galimybės: prezervatyvai bei ilgalaikis, nuolatinis metodas – vazektomija (chirurginė operacija, kurios metu perrišami sėkliniai latakai). Vasagel veikia tokiu pat principu, kaip vazektomija, tačiau mokslininkai tikisi, kad, kitaip nei chirurginė sterilizacija, jo poveikį bus įmanoma lengvai nutraukti, jei tik vyras vėliau nuspręstų turėti vaikų. Pagal mokslininkų teoriją, pakaktų injekuoti medžiagą, ištirpdančią gelio kamštį. Tai įrodyta tyrimuose su triušiais ir laukiama rezultatų patvirtinimo, bandymą pakartojus su beždžionėmis ir žmonėmis.

Tiesa, pati Vasagel idėja nėra visiškai nauja. Prieš keletą metų Indijoje buvo išbandytas panašus gelis – RISUG (Reversible Inhibition of Sperm Under Guidance), taip pat injektuojamas ir sukeliantis ilgalaikį poveikį. Tačiau Vasagel, kitaip nei minėtos priemonės, neskirtas susilpninti spermos tekėjimo. Jis paprasčiausiai užblokuoja jos tekėjimo kelią.

Kalifornijos universiteto (The University of California) mokslininkai išbandė Vasagel su 16 suaugusių beždžionių patinų, iš kurių 10 anksčiau jau buvo tapę tėvais. Beždžionės po injekcijos savaitę buvo stebimos, o tuomet grąžintos į aptvarus, leidžiant santykiauti su vaisingomis patelėmis. Nors vyko poravimasis, nė viena iš patelių, kol buvo vykdomas tyrimas, nepastojo. Nors įprastinėmis sąlygomis per tą laiką būtų gimusios dvi vados palikuonių. Tiesa, keli patinai patyrė komplikacijų po injekcijos – medžiagą netinkamai suleidus, ji pažeidė kanalėlius.

Žinoma, tokia kontracepcijos priemonė neapsaugos nuo lytiškai plintančių ligų, bet mokslininkai mano, kad vyrai turės ryžto ją išmėginti: kai kurie jų nori dalyvauti sprendimo priėmime, susilaukti vaikų ar ne, ir nelaiko to vien moters rūpesčiu. Ir jeigu jie žinotų, kad turi daugiau pasirinkimo galimybių, išdrįstų jomis pasinaudoti.

 

Informacija iš:

Vakarų Lietuvos Medicina

Image: FreeDigitalPhotos.net







Komentarai (Viso žinučių: 0)


Atsakyti
Vardas:Svečias
Pavadinimas:
Komentaras:


Įrašykite patvirtinimo kodą

Powered by AkoComment 3.0


vaistai.lt pasilieka teisę pašalinti tuos skaitytojų komentarus, kurie yra nekultūringi, nesusiję su tema, pasirašyti kito asmens vardu, pažeidžia įstatymus, reklamuoja, kursto nelegalius veiksmus.

Į viršų
 



Ieškomiausių TOP 5




Naudingos nuorodos