vaistai.lt

Žindymas – pergalingas gyvenimo įvartis ! (1090/0) 

Žindymas – pergalingas gyvenimo įvartis !Prieš dvidešimt dvejus metus Pasaulio sąjunga žindymui remti (World Alliance for Breastfeeding Action – WABA) paskelbė Pasaulio žindymo savaitę siekdama sutelkti pastangas ir palengvinti veiksmus skatinant, apsaugant ir remiant žindymą. Nuo tada kiekvienais metais Pasaulio žindymo savaitė minima rugpjūčio pirmą savaitę (1–7 dienomis).

Kadangi 2014 metai yra Pasaulio futbolo čempionato metai, todėl šių metų Pasaulio žindymo savaitės šūkis – „Pergalingas gyvenimo įvartis!“ Visuotinai pripažinta, kad žindymas užtikrina gerą sveikatą, kuri yra labai svarbi sportui.

1990 metais Jungtinės Tautos kartu su šalių vyriausybėmis iškėlė Tūkstantmečio vystymosi tikslus, kuriais siekiama visapusiškomis priemonėmis kovoti su skurdu ir skatinti sveiką bei darnų vystymąsi iki 2015 metų. Vertinant, kokia pažanga yra padaryta siekiant šių tikslų, reguliariai rengiamos ataskaitos. Naujausioje ataskaitoje pabrėžiama žindymo apsaugos palaikymo bei skatinimo ir paramos svarba, įtraukiant į šį procesą kuo daugiau įvairaus amžiaus žmonių.

Tūkstantmečio vystymosi tikslai turi būti pasiekti jau kitais – 2015 – metais. Nors padaryta didelė pažanga, tačiau vis dar yra daug „neužbaigtų darbų“: skurdas sumažėjo, tačiau vienas iš aštuonių žmonių pasaulyje vis dar eina miegoti alkanas; apie ketvirtadalis vaikų visame pasaulyje maitinasi nepakankamai; antsvoris – viena iš netinkamos mitybos pasekmių – tampa, deja, vis įprastesnis; per pastaruosius du dešimtmečius vaikų mirtingumas sumažėjo apie 40 proc., tačiau pasaulyje dar 7 milijonai vaikų iki 5 metų amžiaus kasmet daugiausia miršta nuo išvengiamų ligų. Nors bendras vaikų iki 5 metų amžiaus mirtingumo lygis sumažėjo, tačiau naujagimių mirčių atvejai (pirmąjį gyvenimo mėnesį) sudaro vis didesnę visų vaikų mirčių dalį. Visame pasaulyje gimdyvių mirtingumas sumažėjo nuo 400, tenkančių 100 000 gyvų gimusių kūdikių, 1990 metais iki 210, tenkančių 100 000 gyvų gimusių kūdikių, 2014 metais, tačiau tik mažiau nei pusė moterų suteikia savo vaikams palankią motinystę.

Apsaugant, skatinant ir remiant žindymą, galima prisidėti prie kiekvieno iš Tūkstantmečio vystymosi tikslų įgyvendinimo.

Žindymo apsauga. Būtina užtikrinti, kad moterys ir jų šeimos gautų mokslo įrodymais pagrįstą informaciją bei paramą, nepriklausomą nuo verslo interesų (pvz., nuo kūdikiams skirtų maisto produktų pramonės ir pan.). Tarptautinio motinos pieno pakaitalų rinkodaros kodekso ir vėlesnių Pasaulio sveikatos asamblėjos rezoliucijų nuostatų įgyvendinimas ir stebėjimas taip pat prisideda prie žindymo apsaugos.

Žindymo skatinimas. Būtina informuoti bei didinti supratimą apie žindymo svarbą ir sutelkti žmones imtis veiksmų. Pasaulio žindymo savaitė yra masinio sąmoningumo didinimo ir žindymo skatinimo pavyzdys.

Žindymo rėmimas. Būtina sudaryti galimybę motinoms gauti informaciją, kvalifikuotą klinikinę pagalbą, konsultacijas ir praktinę bei emocinę paramą, kad jos galėtų žindyti savo vaikus, kad ir kur jos būtų. Motinystės apsaugos teisės gali padėti dirbančioms motinoms toliau tęsti žindymą.

Išimtinis žindymas ir tinkamas papildomas maitinimas yra pagrindinės priemonės, galinčios pagerinti vaikų išgyvenamumą bei išsaugoti apie 20 proc. vaikų iki 5 metų gyvybių. Žindymas ne tik padeda išsaugoti kūdikių ir vaikų gyvybes, jis taip pat yra labai naudingas motinų sveikatai.

Ekspertai rekomenduoja:

  • pradėti žindyti naujagimį per pirmą pusvalandį/valandą nuo jo gimimo;
  • iki 6 mėnesių kūdikius maitinti išimtinai motinos pienu;
  • tęsti žindymą iki 2 metų amžiaus ar ilgiau kartu užtikrinant tinkamą papildomą maitinimą.

Išimtinis žindymas (tik motinos pienas ir nieko daugiau) pirmus 6 mėnesius yra ypač svarbus:

  • įrodyta, kad ankstyvas ir išimtinis žindymas gerina naujagimių priežiūrą ir mažina jų mirtingumą;
  • galima būtų išvengti net 11–13 proc. visų vaikų (iki 5 metų) mirčių, jei pirmus 6 mėnesius jie būtų maitinami tik motinos pienu;
  • dar 6 proc. visų vaikų (iki 5 metų) mirčių būtų galima išvengti laiku teikiant tinkamą, saugų papildomą maitinimą;
  • nežindomi kūdikiai turi septynis kartus didesnę riziką mirti nuo viduriavimo ir penkis kartus didesnę riziką – nuo plaučių uždegimo, palyginti su kūdikiais, kurie maitinami tik motinos pienu;
  • Jungtinių Tautų vaikų fondo 2012 metų pranešime pabrėžiama, kad tik 37 proc. kūdikių visame pasaulyje yra maitinami motinos pienu pirmuosius 6 mėnesius, todėl kyla pavojus beveik dviejų trečdalių kūdikių išgyvenimui ir sveikam vystymuisi; tik 60 proc. kūdikių buvo pradėti maitinti papildomai 6–9 mėnesių amžiuje; tai reiškia, kad milijonams kūdikių papildomas maitinimas buvo pradėtas per anksti arba per vėlai.

Lietuvoje, įgyvendinant Pasaulio sveikatos organizacijos Europos vaikų ir paauglių sveikatos bei vystymosi strategijos nuostatas dėl kūdikių mitybos gerinimo ir natūralaus maitinimo skatinimo, 2014 m. vasario 18 d. sveikatos apsaugos ministro įsakymu Nr. V-249 buvo sudarytas Žindymo skatinimo komitetas (toliau – Komitetas) ir patvirtinti jo nuostatai.

Komiteto tikslas – įgyvendinant Pasaulio sveikatos organizacijos ir Jungtinių Tautų vaikų fondo (UNICEF) Naujagimiams palankios ligoninės ir Motinai bei kūdikiui palankios bendruomenės iniciatyvų rekomendacijas, pasiekti, kad kuo daugiau kūdikių Lietuvoje būtų išimtinai žindomi iki šešių mėnesių amžiaus ir toliau būtų žindomi iki dvejų metų amžiaus ar ilgiau, užtikrinant papildomą kokybišką maitinimą. Daugiau informacijos taip pat galima rasti Sveikatos mokymo ir ligų prevencijos centro interneto svetainės www.smlpc.lt skiltyje „Mityba ir fizinis aktyvumas – Žindymo skatinimo komitetas“.

Pagal Pasaulio sąjungos žindymui remti informaciją apie 2014 m. Pasaulio žindymo savaitę parengė Sveikatos mokymo ir ligų prevencijos centro Mitybos ir fizinio aktyvumo skyriaus visuomenės sveikatos administratorė, Žindymo skatinimo komiteto sekretorė Ignė Baltušytė

 

Informacija iš:

Sveikatos mokymo ir ligų prevencijos centras

Image: FreeDigitalPhotos.net







Komentarai (Viso žinučių: 0)


Atsakyti
Vardas:Svečias
Pavadinimas:
Komentaras:


Įrašykite patvirtinimo kodą

Powered by AkoComment 3.0


vaistai.lt pasilieka teisę pašalinti tuos skaitytojų komentarus, kurie yra nekultūringi, nesusiję su tema, pasirašyti kito asmens vardu, pažeidžia įstatymus, reklamuoja, kursto nelegalius veiksmus.

Į viršų
 



Ieškomiausių TOP 5




Naudingos nuorodos