vaistai.lt

Biocidai – reikalingi, bet ir pavojingi  (26904/0) 

Biocidai – reikalingi, bet ir pavojingiBiocidai (lot. „žudantys gyvybę“) yra cheminiai ar biologiniai mišiniai, skirti kontroliuoti kenksmingus organizmus. Kenksmingi organizmai – tai pačiam žmogui kenkiantys organizmai arba žmogaus veiklai, žmogaus gaminamiems ar naudojamiems produktams kenkiantys organizmai; taip pat organizmai, kenkiantys gyvūnams ar aplinkai. Kenksmingi organizmai būna patys įvairiausi – pradedant virusais, bakterijomis ir pelėsiais, baigiant vabzdžiais, graužikais, paukščiais, plėšrūnais.

Biocidų įvairovė – didžiulė

Biocidai yra naudojami daugybėje ūkinės veiklos rūšių bei buityje. Jų įvairovė taip pat didžiulė:

  • Visuomenės sveikatos priežiūros dezinfekantai (2 tipo biocidai) – be jų būtų neįmanomas ne tik sveikatos priežiūros įstaigų darbas. Jie būtini baseinų vandeniui dezinfekuoti, ikimokyklinio ugdymo, socialinės globos bei pačiose įvairiausiose visuomeninės paskirties įstaigose; jais dezinfekuojamos oro kondicionavimo sistemos, įvairios atliekos ir t. t. Pastaruoju metu vis daugiau jų naudojama buityje.
  • Maisto gamyboje naudojami dezinfekantai (4 tipo biocidai) – būtini higienai užtikrinti maisto gamybos ir vartojimo vietose (pavyzdžiui, dezinfekuoti paviršius, ant kurių ruošiamas maistas).
  • Geriamojo vandens dezinfekantai (5 tipo biocidai) – kol kas dar be jų neįmanoma apsieiti.
  • Medienos, mūro, pramoninės įrangos ir statinių apsaugos priemonės (8, 10 ir 12 tipo biocidai) – apsaugodami įvairius statinius ir įrangą pailgina jų naudojimo laiką. Kai kuriais atvejais jie būtini saugumo sumetimais (pavyzdžiui, apsaugoti pabėgius, stulpus, medines konstrukcijas lauke).
  • Uždarų technologinių sistemų skysčių apsaugos priemonės (11 tipo biocidai) – pailgina šių skysčių tarnavimo laiką, dėl to nereikia jų dažnai keisti, sumažėja pavojingų atliekų.
  • Graužikų naikinimo priemonės (14 tipo biocidai) – būtini ne tik saugant žmones nuo pelių ir žiurkių platinamų ligų, bet ir saugant maistą, turtą.
  • Vabzdžių naikinimo priemonės (18 tipo biocidai) – be jų neįsivaizduojama apsauga nuo, pavyzdžiui, tarakonų ne tik buityje, bet ir viešojo maitinimo, maisto pramonės įmonėse ir kitur. Kai kurie insekticidai naudojami ypač dideliais kiekiais, pavyzdžiui, į vandens telkinius pilami mašalų lervas naikinantys insekticidai.
  • Kenksmingų organizmų atbaidymo priemonės (19 tipo biocidai) – skirtos ne tik ligas platinantiems vabzdžiams (pavyzdžiui, erkėms) atbaidyti, bet ir atbaidyti kitus gyvūnus, kurių buvimas ar poveikis nepageidautinas (pavyzdžiui, atbaidyti kates ar šunis kad jie nedergtų).
  • Plėšrūnų kontrolės priemonės (23 tipo biocidai) – naudojami, pavyzdžiui, siekiant apsaugoti sporto ar kitas aikšteles nuo kurmių.

Gali ir pakenkti

Akivaizdu, kad biocidai būtini saugant žmogaus ir visuomenės sveikatą, turtą ir aplinką, tačiau dėl savo „prigimties“ jie gali pakenkti žmonėms, jų turtui, gyvūnams bei aplinkai. Daugelis biocidų pasižymi šiomis neigiamomis savybėmis:

  • kelia pavojų žmonių sveikatai (pavyzdžiui, žmonės apsinuodija žiurkių ar tarakonų naikinimo priemonėmis),
  • kelia pavojų ne tik kenksmingiems, bet ir naudingiems organizmams (pavyzdžiui, musių naikinimo priemonės taip pat naikina ir bites),
  • teršia aplinką.

Į tai būtina atsižvelgti priimant sprendimus dėl biocidų autorizacijos.

Saugumui užtikrinti – autorizacijos procedūra

Vadovaujantis Biocidų autorizacijos ir registracijos nuostatų, patvirtintų Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro 2002 m. liepos 8 d. įsakymu Nr. 358, 6 punktu, gaminti, tiekti į Lietuvos rinką ir naudoti galima tik Sveikatos apsaugos ministerijos nustatyta tvarka autorizuotus ar registruotus biocidus, turinčius autorizacijos ar registracijos liudijimą.

Atsižvelgiant į biocidų keliamą riziką, teikiamą naudą, efektyvumą, alternatyvų buvimą priimami sprendimai leisti arba neleisti (autorizuoti arba neautorizuoti) Lietuvoje tam tikrų biocidų. Jeigu leisti – tai kokiomis sąlygomis (nustatomos specialiosios autorizacijos sąlygos). Vykdant rinkos ir naudojimo priežiūrą užtikrinama, kad į rinką būtų tiekiami bei naudojami tik leistini (autorizuoti) biocidai, taip pat kad būtų laikomasi nustatytų autorizacijos sąlygų.

Daugiau http://www.vvspt.lt/







Komentarai (Viso žinučių: 0)


Atsakyti
Vardas:Svečias
Pavadinimas:
Komentaras:


Įrašykite patvirtinimo kodą

Powered by AkoComment 3.0


vaistai.lt pasilieka teisę pašalinti tuos skaitytojų komentarus, kurie yra nekultūringi, nesusiję su tema, pasirašyti kito asmens vardu, pažeidžia įstatymus, reklamuoja, kursto nelegalius veiksmus.

Į viršų
 



Ieškomiausių TOP 5




Naudingos nuorodos