vaistai.lt

Duris atvėrė atsinaujinę Akušerijos ir ginekologijos klinikos Krikščioniškieji gimdymo namai (1262/0) 

Duris atvėrė atsinaujinę Akušerijos ir ginekologijos klinikos Krikščioniškieji gimdymo namaiDaugiau nei 22 metus trukę Respublikinės Kauno ligoninės Akušerijos ir ginekologijos klinikos Krikščioniškųjų gimdymo namų rekonstrukcijos darbai pasiekė finišo tiesiąją. Iš įvairių investicinių fondų klinikos patalpų bei medicininės įrangos atnaujinimui buvo skirta kone 7 mln. eurų.

Anot Respublikinės Kauno ligoninės direktoriaus doc. dr. Lino Vitkaus, renovuotos klinikos „gyvybei“ ne kartą buvo kilęs pavojus. O kai prieš 5 metus nutrūko finansavimas, net svarstyta atsisakyti rekonstrukcijos darbų. Ledai pajudėjo tik 2016 metais – skyrus finansavimą.

„Prieš 5 metus susidūrėme su sudėtinga situacija, kai buvo nutrauktas finansavimas, viešųjų pirkimų sutartys. Tuomet pradėtos priestato statybos „įšalo“ ilgam – buvo minčių netgi jo atsisakyti ir nugriauti. Artėjo klinikinė mirtis. Tačiau šiandien matant šią modernią šiuolaikišką gydymo įstaigą, negaliu nesidžiaugti, kad mums pavyko. Pavyko rasti „skatinamųjų“ ir sunkius 22 metus trukusius sąrėmius užbaigti. Taip mes išsaugojome šių namų gyvybę ir gyvastį. Prikėlėme naujam – aukščiausius technologinius ir kokybinius reikalavimus atitinkančiam gyvavimo periodui. Net neabejoju, kad tokių sąlygų, galėtų pavydėti bet kuri europietė. O mes jas turime čia – Kaune. Mūsų moterys to tikrai vertos!“ – klinikos atidarymo renginyje kalbėjo L. Vitkus.

Renovuotame klinikos priestate įrengtos naujos gimdyklos, operacinės, 12 šeimos kambarių, viena – naujagimių intensyvios priežiūros palata bei kitos paskirties patalpos. Duris atveria ir naujas 16 m2 nėščiųjų baseinas, kuriame patogiai galės mankštintis iki 4-5 moterų.

Renovuojant kliniką buvo įsigyta daug modernios medicininės technikos ir priemonių. Sąrėmių laikotarpiu gimdyvės ir jų artimieji gali naudotis mobilia „Multitrac“ sistema, kurioje moteris viena ar su artimojo bei mediko pagalba – pasitelkus padėtį palaikančias kėdeles, kamuolius, gumas gali atrasti sau patogiausią padėtį, palengvinančią sąrėmių skausmus.

Akušerijos skyriuje gimdančios moterys taip pat gali rinktis ne tik įprastą gimdymo būdą – gulomis, bet ir gimdydamos specializuotoje gimdymo lovoje – pasirinkti vieną iš keliolikos gimdymo padėčių! Klinika įsigijo ir gimdymams į vandenį pritaikytą vonią, kurioje palaikoma stabili vandens temperatūra, todėl vanduo neatvėsta. Tokia vonia Kauno mieste – vienintelė.

Be to, artimiausiu metu paslaugas šioje vietoje pradės teikti ir iš Trakų g. Kaune perkeltas Ginekologijos skyrius. Tad moterys visą ginekologinę ir akušerinę pagalbą galės gauti viename pastate.

„Priestato pamato kertinis akmuo padėtas dar 1996 metais. Šiandien, 2018-aisiais kerpame atidarymo juostelę. Per tą laiką užaugo dar viena kauniečių karta. Jiems, dabartiniams 20-mečiams, atvertos galimybės besilaukiant gauti aukščiausio lygio medicininę pagalbą, edukacines priemones, šeimoms pritaikytą erdvę gimdant ir po gimdymo. Šio projekto finansinė našta teko valstybei, per specialias programas prisidėjo ir Šveicarijos vyriausybė, Europos Interreg fondas, 130 tūkst. EUR skirtas ir iš mūsų ligoninės biudžeto.“ – pasakojo klinikos vadovas Virgilijus Rudzinskas.

Penktadienį vykusiame klinikos priestato atidarymo renginyje dalyvavo bei įspūdžiais pasidalino Morkvėnų šeima, kurių visi 5 vaikai gimė Krikščioniškuosiuose gimdymo namuose. Klinikoje dirbantiems medikams taip pat dėkojo atlikėjas Linas Adomaitis, kuriam spalio 21 d. čia gimė pirmagimė Saulė. O tris vaikus šioje medicinos įstaigoje pasitikęs LR sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga, palinkėjo klinikos personalui išsaugoti ypatingą šių namų dvasią.

Kiekvienais metais Krikščioniškuosiuose gimdymo namuose suteikiama daugiau kaip 3000 akušerio ginekologo konsultacijų, gydoma daugiau nei 2000 pacienčių, atliekama per 600 ginekologinių operacijų. Per metus klinikoje gimsta nuo 800 iki 900 vaikų. Čia pasaulį išvysta kas šeštas kaunietis!

Apie kliniką

Parengė Virgilijus Rudzinskas, Akušerijos ir ginekologijos klinikos Krikščioniškųjų gimdymo namų  vadovas

„Jau 90 metų čia gimsta vaikai“ – su tokiu šūkiu 2016-aisias metais vyko jubiliejinė gimdymo namų šventė. Žvelgiant į šių gimdymo namų istoriją pamatai trumpą paskutinio šimtmečio Lietuvos istorijos atspindį.

Tarpukario Lietuvos sostinėje Kaune 1926 metais gydytojas Izaokas Levitanas, medicinos studijas, beje, baigęs Berlyne, Miško g. atidaro savo privačią moterų ligoninę. Pirmajame aukšte – gimdykla, operacinė, palatos, antrajame – šeimos butas. Tai medikų dinastija – akušeris ginekologas ir jo sūnus Michaelis, žmona Yeta– odontologė.

Ramus gyvenimas nutrūksta su bolševikų įsiveržimu. Gydytojas I. Levitanas su žmona 1941 m. birželį ištremiamas į šiaurę, netrukus Lietuvą okupavę naciai gete nužudo jo sūnų ir marčią, anūkėlis Urijas gerų žmonių pastangomis išvežamas iš geto ir po patirto vargo atsiduria savo istorinėje tėvynėje Izraelyje. Jis – vienintelis gyvas likęs giminės atstovas, nes seneliai sugebėję grįžti Lietuvon iš pirmosios tremties, 1950 m. dar kartą išvežami. Šįkart J. Stalino parankiniams duotas mandatas gydytoją I. Levitaną, kaip nepatikimą žydų tautybės mediką, ištremti į Sibirą. Iš ten jis jau nebegrįžta.

Pokaryje privati Moterų ligoninė nacionalizuojama ir pervadinama į I-uosius gimdymo namus, kuriuose įsigali sovietinė tvarka. Skurdi buitis, elgetiški atlyginimai, išlikę kalnai protokolų, kur uždokumentuotas čia dirbančiųjų smegenų plovimas sovietiniais lozungais. O darbų apimtys didžiulės – kai kuriais metais čia gimsta iki 1500 naujagimių. Vis dėlto miestelėnų tarpe gimdymo namai vertinami dėl čia dirbusių specialistų, senų gerų slaugos tradicijų. Nuo 1967 metų gimdymo namams priskiriamas ir Ginekologijos skyrius, esantis Trakų g. 29, kuriame tarpukaryje taip pat veikė kita privati – gydytojo V. Gusevo Chirurgijos klinika.

Atgimimas pradeda naują gimdymo namų gyvavimo etapą. Krikščioniškieji gimdymo namai - šiandien šis pavadinimas jau nieko nebestebina, nors 1994-aisiais, kai ši įstaiga pasidabino minėta iškaba, skambėjo mįslingai. Tokio pavadinimo „kaltininkas“ – šviesios atminties Kardinolas Vincentas Sladkevičius, puoselėjęs lūkesčius, kad atgimusioje Lietuvoje į žmogaus gyvybę bus žiūrima kitaip, nei sovietiniais metais, kad medikai su tėvų sutikimu nekels rankos prieš negimusiuosius.

Be to, klinikoje dirbantys medikai ne tik inicijuoja, bet ir prisideda įgyvendinant įvairius socialinius projektus: su Maltos ordino pagalbos tarnyba tiekia maistą nepasiturinčioms vaiko besilaukiančioms šeimoms, savanoriauja Caritas diagnostikos centre, Šeimos centro sužadėtinių rengimo programose. Ši veikla nelieka nepastebėta. 1999 metais sulaukiama Šventojo Tėvo Jono Pauliaus II apaštalinio palaiminimo, o 2004 metais Krikščioniškiesiems gimdymo namams pirmiesiems Kauno apskrityje suteikiamas Naujagimiui palankios ligoninės vardas.

Pastaraisiais metais aktyviai pradedama bendradarbiauti su Krizinio nėštumo centru. Ir pagrindinis mūsų, medikų, dėmesys sutelkiamas ne į Gyvybės langelį, kuris čia veikia nuo 2009 metų, bet į tiesioginę pagalbą besilaukiančiai moteriai. Psichologų, socialinių darbuotojų, medikų pastangomis išsaugomos gyvybės, kad ir kokioje sudėtingoje situacijoje bebūtų atsidūrę tėvai.

Visus tuos metus jaučiamas katalikų hierarchų dėmesys ir palaikymas, prieš trejus metus atidaroma jauki mūsų globėjo Šv. Juozapo koplytėlė, kurią aptarnauja ir čia gimusius naujagimius laimina kunigas Valdas Paura iš Kauno Šv. Kryžiaus (karmelitų) parapijos.

Na ir vos ne pati įdomiausia dalis – gimdymo namų priestato istorija. Pamato kertinis akmuo padedamas 1996 metais. Šiandien, 2018-aisiais kerpame atidarymo juostelę. Per tą laiką užaugo dar viena kauniečių karta. Jiems, dabartiniams 20-mečiams, atvertos galimybės besilaukiant gauti aukščiausio lygio medicininę pagalbą, edukacines priemones, šeimoms pritaikytą erdvę gimdant ir po gimdymo. Šio projekto finansinė našta teko valstybei, per specialias programas prisidėjo ir Šveicarijos vyriausybė, Europos Interreg fondas, 130 tūkst. EUR skirtas ir iš mūsų ligoninės biudžeto.

Kol kas gimdymo skyriai ar ligoninės nevadinamos Šeimai palankiomis ligoninėmis. Juk turime naujagimiui palankias ligonines (Baby friendly hospital), kitose šalyse kyla motinai palankaus gimdymo iniciatyva (Mother friendly childbirth initiative). Tačiau žvelgiant į mūsų puoselėjamas tradicijas, šiandien atveriamą modernią tikrovę - šeimų kambarius, šeimų gimdyklas, edukacinių priemonių šeimoms spektrą – įstaiga galėtų vadintis Šeimai palankiais gimdymo namais.

 

Informacija iš:

Vakarų Lietuvos Medicina

Image: FreeDigitalPhotos.net







Komentarai (Viso žinučių: 0)


Atsakyti
Vardas:Svečias
Pavadinimas:
Komentaras:


Įrašykite patvirtinimo kodą

Powered by AkoComment 3.0


vaistai.lt pasilieka teisę pašalinti tuos skaitytojų komentarus, kurie yra nekultūringi, nesusiję su tema, pasirašyti kito asmens vardu, pažeidžia įstatymus, reklamuoja, kursto nelegalius veiksmus.

Į viršų
 



Ieškomiausių TOP 5




Naudingos nuorodos