vaistai.lt

Kaip apsaugoti vaiką nuo kupriuko muzikanto likimo  (1796/0) 

Kaip apsaugoti vaiką nuo kupriuko muzikanto likimoEidamas į mokyklą dažnas vaikas atrodo panašus į kupriuką muzikantą. Kūprintis verčianti sunki kuprinė diena po dienos daro neigiamą įtaką vaiko stuburui. Statistika rodo, kad Lietuvoje kas aštunto vaiko stuburas yra iškrypęs, tad tėvai turėtų rūpintis ne tik, kokius pažymius parneša atžala iš mokyklos, bet ir kaip mokosi bei kiek ir ko nešiojasi savo kuprinėje.

Stuburas iškrypsta pirmosiose klasėse
Dažniausiai vaikams stuburas ima deformuotis tuomet, kai sueina 5 – 8 metai. Taip nutinka todėl, kad atžala daugiau laiko ima skirti nejudriems žaidimams – piešimui, dėliojimui, įvairiems kūrybiniams darbeliams.

„Vaikai retai žaidžia taisyklingai sėdėdami prie stalo – jie kūprinasi, ramstosi alkūnėmis, renkasi grindis. Dėl tokių pomėgių ima formuotis ydinga laikysena, o vėliau ją keičia ir stuburo deformacijos“, - sako Aušra Trumpickienė, Laisvės prospekto šeimos klinikos šeimos gydytoja.

Pasak A. Trumpickienės, dar didesnė rizika iškrypti stuburui atsiranda vaikui pradėjus lankyti mokyklą – tuomet stuburas kenčia nuo didelio kuprinės svorio, mokykloje niekas neprižiūri vaiko laikysenos per pamokas, be to, dažnai sutrinka darbo ir poilsio režimas. Žinoma, pasitaiko atvejų, kai stuburo iškrypimus lemia genetinis paveldėjimas.

Profilaktinė patikra – mažiausiai kartą per metus
Pradėjus lankyti mokyklą labai svarbu mažiausiai kartą per metus profilaktiškai lankytis pas šeimos gydytoją. Vizito metu medikas įvertina vaiko laikyseną, darbo ir poilsio režimą, sąnarių – raumenų būklę, nustato stuburo problemas ir, esant poreikiui, siunčia konsultacijai pas ortopedą. Jei stuburo iškrypimas nėra didelis, šeimos gydytojas gali rekomenduoti fizioterapines priemones – mankštą ar baseiną.

„Medikai visada konsultuoja tėvus, kaip tinkamai parengti darbo vietą, pataria perkant rašomąjį stalą ir kėdę atsižvelgti į vaiko ūgį, kad būtų sudarytos visos sąlygos taisyklingai laikysenai mokantis ir darant namų darbus. Vis dėlto didžiausia atsakomybė tenka tėvams, kurie privalo sudaryti tinkamas mokymosi sąlygas bei nuolat prižiūrėti laikyseną “, - teigia Aušra Trumpickienė, Laisvės prospekto šeimos klinikos šeimos gydytoja.

Kaip patiems patikrinti, ar vaiko stuburas yra tiesus?
Pasak A. Trumpickienės, norint apsidrausti ir laiku pastebėti stuburo deformacijas, pas medikus lankytis galima ir dažniau arba periodiškai tikrinti vaiko stuburo būklę patiems. Norint išsiaiškinti, ar vaiko stuburas nėra iškrypęs, reikėtų atžalą pastatyti tiesiai, nugara į save, pečiai ir mentės kaulai turi būti viename lygyje. Tuomet paprašyti vaiko pasilenkti į priekį taip, kad iššoktų stuburo slanksteliai. Pagal jų gumburėlius lengva pastebėti galimą stuburo iškrypimą. Tada stebėkite, ar vaikui pasilenkus neatsiranda „šonkaulių kupra”, kai kairė nugaros pusė aukščiau už dešinę, arba atvirkščiai. Svarbu, ar pečiai nelinksta į priekį. Tuomet reikėtų pastatyti vaiką šonu į save. Sveikas stuburas turi būti išlinkęs į priekį ties kaklu ir juosmeniu, o atgal - krūtinės ir kryžkaulio lygyje. Pastebėjus, kad vaiko nugara lygi kaip styga, mentės išsiskyrusios į šalis, reikia pasitarti su šeimos gydytoju.

„Laiku nesikreipiant į medikus vaikui stuburas gali iškrypti negrįžtamai. Be to, stuburo deformacijos lemia nugaros skausmus, dažnai sumažina plaučių talpą, sąlygoja tarpslankstelinių išvaržų susidarymą, raumenų sausgyslių ir sąnarių uždegimus, nevienodą kojų ilgį. Žinoma, svarbus ir kosmetinis stuburo iškrypimo aspektas“, - sako A. Trumpickienė.

Tinkamas paruošimas mokyklai – tiesus stuburas
Ypatingai svarbu vaiką mokyti mokykloje pasirinkti tinkamą sėdėjimo vietą, nes būtent ten jis praleidžia didžiąją dienos dalį. Atžalai reikėtų paaiškinti, jog suolą geriausia rinktis pagal jo aukštį. Sėdėti reikėtų „giliai“: trys ketvirtosios šlaunų turi liesti kėdės sėdimąją dalį, kėdės atlošas turi tvirtai remti nugarą juosmens srityje ir žemiau menčių, kojos per klubo ir kelio sąnarius turėtų būti sulenktos kampu, pėdos remtis į grindis. Stalo aukštis turi būti toks, kad sulenkus ranką per alkūnę stačiu kampu, dilbis ir priekinis stalo viršaus kraštas būtų maždaug tame pačiame lygyje.

Pradinukų kuprinės turinys neturėtų sverti daugiau kaip 10 proc. vaiko svorio ir viršyti 15 kilogramų. Patartina vaikui pirkti kuprinę su dviem reguliuojamo ilgio plačiais paminkštintais diržais ir nešiojamą ant abiejų pečių, o nešamos kuprinės apačia neturi būti žemiau juosmens.

Kardiolita
www.kardiolita.lt

Image: FreeDigitalPhotos.netKomentarai (Viso žinučių: 0)


Atsakyti
Vardas:Svečias
Pavadinimas:
Komentaras:


Įrašykite patvirtinimo kodą

Powered by AkoComment 3.0


vaistai.lt pasilieka teisę pašalinti tuos skaitytojų komentarus, kurie yra nekultūringi, nesusiję su tema, pasirašyti kito asmens vardu, pažeidžia įstatymus, reklamuoja, kursto nelegalius veiksmus.

Į viršų
 

    

Ieškomiausių TOP 5


Naudingos nuorodos