vaistai.lt

Kaip mažinti svorį: vien dieta ar su pratimais?  (4006/0) 

Kaip mažinti svorį: vien dieta ar su pratimais?Tiek dieta, tiek fizinis krūvis turi įtakos kardiometaboliniams  faktoriams, pagerina jautrumą insulinui ir yra svarbūs siekiant metabolinio sindromo efekto.  Tačiau koks yra optimalus svorio mažinimo būdas antsvorio turintiems vyresnio amžiaus pacientams? Mokslininkai teigia, kad norint nutukusiems senjorams numesti svorio, vien dietos nepakanka.

Darant pratimus – rezultatai geresni
Vienerių metų trukmės klinikinio tyrimo metu buvo analizuojami 107 pacientų, kurių amžiaus vidurkis siekė 70 metų, o kūno masės indeksas vidutiniškai 37, duomenys.  Žymesnių susirgimų ar vartojamų medikamentų skirtumų  tarp jų nebuvo. Pacientai  buvo suskirstyti į grupes, kuriose svoris mažinamas skirtingais būdais: taikant dietą, taikant fizinius pratimus ir naudojant abu būdus. Taikant dietą kalorijų skaičius buvo sumažintas iki 500 -700 per dieną, papildomai buvo skiriama 1 g/ kg aukštos kokybės proteinų, multivitaminų su kalciu.

Buvo nustatyta, kad insulino jautrumo indeksas, matuojamas naudojant gliukozės tolerancijos testą, pagerėjo: 70 proc. pacientų grupėje, kurioje svoriui mažinti buvo taikoma vien dieta, 86 proc. pacientų grupėje, kurioje buvo taikoma dieta ir pratimai. Šiose grupėse buvo nustatytos ir mažesnės gliukozės ir insulino reikšmės taikant gliukozės tolerancijos testą: 10 proc. ir 15-20 proc. atitinkamai.

Be to, grupėse, kuriose svoriui mažinti taikoma dieta ir dieta bei pratimai, buvo stebimos geros kardiometabolinių duomenų tendencijos: sistolinis kraujo spaudimas sumažėjo  atitinkamai  9 proc. ir  10 proc., diastolinis kraujo spaudimas – 8 proc. ir 6 proc., liemens apimtis 7 proc. ir 7 proc., pilvo visceraliniai riebalai 25 proc. ir 33 proc., serumo trigliceridai 26 proc. ir 27 proc., C reaktyvinis baltymas 27 proc. ir 27 proc., adiponektinas 21 proc. ir 33 proc.

Svoris taikant vien dietą sumažėjo 10  proc., o dietą kartu su pratimais – 9 proc.

Daug geresni rezultatai buvo pastebėti svorį mažinant sistemingai ir ilgą laiką. Po dvylikos mėnesių rezultatai buvo geresni nei po šešių mėnesių.

Grupėje, kurioje svoris mažinamas vien fiziniais pratimais, taip pat kontrolinėje grupėje žymesnių poslinkių nenustatyta.

Tai nauji atradimai vyresnio amžiaus nutukusių žmonių populiacijoje, kurie padiktuoja tyrimais patikrintą gyvenimo stilių mažinant svorį.

Raumenys – svarbiausias endokrininis organas
Ką apie šiuos tyrimo rezultatus mano gydytojas endokrinologas Andrej Levinger ir ką rekomenduoja antsvorio turintiems vyresnio amžiaus pacientams? „Gal kas matė nutukusį maratono bėgiką?.. Ar reikia paprastam žmogui kokių nors įrodymų?.. Tokie tyrimai reikalingi tik nuo praktinio gydymo nutolusiems mokslininkams“, – savo nuomonę išreiškė „Vakarų Lietuvos medicinos konsultantas.

„Žmogaus organizmas sukurtas nuolat judėti, kitaip išgyventi laukinėje gamtoje būtų neįmanoma: reikia ir maisto susirasti, ir nuo laukinių grobuonių pabėgti. Dabar maistas lengvai prieinamas,  net eilėse stovėti nereikia, o įsigalėjus demokratijai bėgioti nuo policininkų irgi nereikia, nors prie pilnų atliekų sąvartynų kartais ir pensininkai nukenčia. Žodžiu, judėti kaip ir nėra dėl ko… Svarbiausias endokrininis organas, reguliuojantis svorį ir gliukozės kiekį kraujuje, yra raumenys, o kasa ir kepenys tėra tik pagalbinių medžiagų sandėliai, dabar kažkodėl dažnai perpildyti, o kartais ir visai ištuštėjantys dėl sutrūkusių tarpusavio ryšių. Judantys ir aktyviai veikiantys raumenys tuos ryšius atkuria ir sureguliuoja kaip priklauso, tad svoris ir nereikalingos riebalų sankaupos mažėja“, – paaiškino jis.

Tačiau aktyviai sportuoti ar bėgioti senyvo amžiaus pacientams A. Levinger sakė nerekomenduojantis: „Bėgioti turi nebent jaunuoliai,  o senjorams geriau palengva pasivaikščioti kokį pusvalanduką iki parduotuvės gretimame rajone.“

Šaltinis
Nancy A. Melville, Diet Alone or With Exercise Improves Metabolic Sindrome. ENDO 2012: The Endocrine Society 94th Annual Meeting. Abstract #S18-1. Presented June 23, 2012.


Informacija iš:
Vakarų Lietuvos Medicina

Image: FreeDigitalPhotos.netKomentarai (Viso žinučių: 0)


Atsakyti
Vardas:Svečias
Pavadinimas:
Komentaras:


Įrašykite patvirtinimo kodą

Powered by AkoComment 3.0


vaistai.lt pasilieka teisę pašalinti tuos skaitytojų komentarus, kurie yra nekultūringi, nesusiję su tema, pasirašyti kito asmens vardu, pažeidžia įstatymus, reklamuoja, kursto nelegalius veiksmus.

Į viršų
 

    

Ieškomiausių TOP 5


Naudingos nuorodos