vaistai.lt

Ketogeninė dieta: kada gydo, o kada žudo? (1030/0) 

Ketogeninė dieta: kada gydo, o kada žudo?Ketogeninė, keto arba riebalų dieta pastaruoju metu itin išpopuliarėjo ne tik Lietuvoje, bet ir visame pasaulyje. Ją garsina žvaigždės ir garsūs medikai, o bandančiųjų gyventi keto režimu žmonių skaičius auga kasdien. Taigi kas ta garsioji keto mityba?

Įprasta mitybos piramidės pagrindu paremta mityba nurodo, kad daugiau nei pusę, o aktyviems ir sportuojantiems žmonėms net 60-70 proc. visų dienos kalorijų skaičiaus turi sudaryti angliavandeniai. Apie trečdalį kalorijų - riebalai, o likusi dalis paliekama baltymams.

Ketogeninė mityba viską apverčia aukštyn kojomis. Ši mitybos kryptis paremta tuo, kad apie 70 proc. dienos kalorijų turi sudaryti riebalai, 20-25 proc. - baltymai ir vos penki procentai paliekami angliavandeniams. Įprastai prireikia apie 1-2 savaičių tikslaus mitybos režimo, ir organizme pradeda gamintis ketonai.

Keto reiškia ketogenezę, kuri įvyksta, kai organizmas energijai gaminti pradeda deginti minėtus ketonus (iš riebalų), o ne gliukozę (iš angliavandenių). Reikalingas kiekis gliukozės šiuo atveju pagaminamas iš gaunamų baltymų.

Kaip jau supratote, ketoninę dietą sudaro didelė dalis riebalų (avokadai, alyvuogių aliejus, kokosų aliejus, sviestas, riebi žuvis ir kt.), baltymai (mėsa, žuvis, kiaušiniai ir kt.), o angliavandeniai gaunami tik iš daržovių. Vaisiai ir krakmolingos daržovės griežtai ribojami, grūdai ir jų produktai taip pat draudžiami.

Keto dieta pradėta taikyti 1921 metais, gydant vaikų epilepsiją. Pastebėta, kad ši mityba padeda pasiekti daug geresnių rezultatų nei vaistai. Pirmiausia vaikus gydyta 18-25 dienų badavimu geriant tik vandenį, tokiu būdu siekiant iš organizmo išvalyti toksinus. 1921 m. endokrinologas R. Woodaytt pastebėjo, kad badavimo metu išskiriami tokie patys ketonai, kaip ir laikantis aukšto riebalų bei žemo angliavandenių kiekio dietos. R. Wilder davė šiai mitybai ketogeninės dietos pavadinimą.

Vėliau ketogeninė mityba pradėta taikyti nutukimui gydyti. Šiandien šią mitybos kryptį rekomenduojama išbandyti net vėžiu sergantiems žmonės.

2004 m. Kuveito universitete atliktas tyrimas, kuriame dalyvavo 83 nutukę žmonės. Tyrimo tikslas - ištirti, kaip keto dieta paveikia organizmą jos laikantis ilgą laiką. Tiriamieji 24 savaites laikėsi ketogeninės dietos (angliavandenių kiekis ribotas iki 30 g). Tiriamieji turėjo aukštus cukraus ir cholesterolio rodiklius.

Įdomu tai, kad po 24 savaičių tiriamųjų kūno masės indeksas sėkmingai mažėjo, sumažėjo ir cholesterolio bei cukraus lygio rodikliai, o kenksmingų pakitimų šlapime nebuvo nustatyta.

Kaip bebūtų, garsi Niujorko dietologė K. Mancinelli nurodo, kad kiekvienas, kuris laikosi keto dietos, gali tikėtis skirtingų rezultatų. Tai priklauso nuo organizmo ir jo gebėjimo prisitaikyti deginti riebalus kaip pagrindinį kurą energijai gaminti. Keto mityba nerekomenduojama tiems, kurie turi širdies, kepenų, inkstų veiklos sutrikimų ar serga antrojo tipo diabetu.

K. Mancinelli įspėja, kad pirmoji savaitė tokios mitybos kai kuriems būna itin sunki. Net yra sukurtas terminas "Keto gripas". Kamuoja silpnumas, galvos skausmas, pykinimas ir pan. Šie simptomai pasireiškia ne visiems. Tai labai individualu.

Taip pat svarbu paminėti tai, kad gydytoja nerekomenduoja laikytis šios mitybos visą laiką. Optimalu yra 4-6 savaitės. Ilgesnis laikas gali pakenkti sveikatai, kadangi atsisakoma reikalingų maisto grupių, svarbių maistinių medžiagų.

Jei ketogeninės dietos laikosi liekni, sveiki ir antsvorio neturintys asmenys, laikomasi jos ilgą laiką, gali pradėti reikštis sveikatos sutrikimai: susilpnėti imunitetas, sutrikti virškinimas, hormonų sistemos veikla, atsirasti odos problemų, antrojo tipo diabetas, inkstų akmenligė, stipriai slinkti plaukai ir kt.

Kitaip sakant, galima teigti, kad keto mityba rekomenduojama sergantiesiems tam tikromis ligomis, nutukusiems. Jos galima laikytis tik trumpą laiką. Arba, esant nutukimui ar gydytojo rekomendacijoms, ilgesnį periodą, kol numetamas antsvoris, pasiekiamas norimas sveikatos pagerėjimas.

Laikantis ketogeninės mitybos būtina sekti kraujo ir šlapimo tyrimų rodiklius.

Emilija Miliauskė

 

Informacija iš:

Vakarų Lietuvos Medicina

Image: FreeDigitalPhotos.netKomentarai (Viso žinučių: 0)


Atsakyti
Vardas:Svečias
Pavadinimas:
Komentaras:


Įrašykite patvirtinimo kodą

Powered by AkoComment 3.0


vaistai.lt pasilieka teisę pašalinti tuos skaitytojų komentarus, kurie yra nekultūringi, nesusiję su tema, pasirašyti kito asmens vardu, pažeidžia įstatymus, reklamuoja, kursto nelegalius veiksmus.

Į viršų
 
Ieškomiausių TOP 5Naudingos nuorodos