vaistai.lt

Nustatyti mechanizmai, kaip nėštumas apsaugo nuo krūties vėžio  (1905/0) 

Nustatyti mechanizmai, kaip nėštumas apsaugo nuo krūties vėžioKrūties vėžys yra dažniausia moterų onkologinė liga. Nuo 1970 metų pasaulyje sergančiųjų šia liga moterų padaugėjo 30-40 proc. Seniai pastebėta, kad rizika susirgti krūties vėžiu didesnė negimdžiusioms ar pirmą vaiką vyresnio amžiaus gimdžiusioms moterims. Tiksli krūties vėžio atsiradimo priežastis dar nenustatyta, tačiau mokslininkai aktyviai tyrinėja šios ligos rizikos veiksnius.

Profesorius I. H. Russo iš Filadelfijos (JAV) kartu su kolegomis tyrinėjo pokyčius ankstyvo pirmojo nėštumo metu moterų organizme ir jų ryšį su mažesniu sergamumu krūties vėžiu.  Nėštumo pradžioje gausiai organizmo gaminamas hormonas HCG (žmogaus chorioninis gonadotropinas) kartu su kiaušidžių steroidiniais hormonais veikia hipotaliamo neuroendokrininę sistemą ir taip padeda palaikyti nėštumą. Išskiriamas didelis HCG kiekis lemia krūties vėžio rizikos sumažėjimą menopauzės metu.

Atlikti moksliniai  tyrimai su laboratorinėmis žiurkėmis parodė, kad tiek ankstyvas apvaisinimas, tiek neapvaisintoms žiurkėms skiriamas HCG apsaugo nuo dirbtinai sukelto krūties vėžio. Atlikus išsamesnius tyrimus ląstelių lygmeniu pastebėta, kad HCG sukelia krūties audinio epitelinių ląstelių pakitimus, kurie gali apsaugoti nuo vėžio atsiradimo. Nėštumas ir maitinimas krūtimi leidžia pakitusiai genetinei medžiagai krūtyje lengviau atsikurti, jo metu aktyvinami užprogramuotą ląstelių mirtį ir dauginimąsi kontroliuojantys genai, pakitusios ląstelės pačios susinaikina.

Gydytojas chirurgas onkologas  Donatas Petrauskas su tyrimo išvadomis sakė sutinkąs, nes esą statiškai žinoma, kad negimdžiusios ir krūtimi nemaitinusios moterys krūties vėžiu serga dažniausiai. Jei moteris maitino ilgiau, yra daugiavaikė – tikimybė jai susirgti mažesnė. Tačiau išimtis iš taisyklės yra genetinis polinkis: jei moteris jį turi, susirgti gali nei jei turi daug krūtimis maitintų vaikų. 

Šaltinis
Russo IH et al. Pregnancy-Induced Changes in Breast Cancer Risk. J Mammary Gland Biol Neoplasia. 2011 Jul 31.

Informacija iš:
Vakarų Lietuvos Medicina

Image: FreeDigitalPhotos.netKomentarai (Viso žinučių: 0)


Atsakyti
Vardas:Svečias
Pavadinimas:
Komentaras:


Įrašykite patvirtinimo kodą

Powered by AkoComment 3.0


vaistai.lt pasilieka teisę pašalinti tuos skaitytojų komentarus, kurie yra nekultūringi, nesusiję su tema, pasirašyti kito asmens vardu, pažeidžia įstatymus, reklamuoja, kursto nelegalius veiksmus.

Į viršų
 

    

Ieškomiausių TOP 5


Naudingos nuorodos