vaistai.lt

Beveik visi tai darome – bet ar iš tikrųjų saugu pakartotinai naudoti plastikinius vandens butelius? Štai ką sako ekspertai (Video) (157/0) 

Beveik visi tai darome – bet ar iš tikrųjų saugu pakartotinai naudoti plastikinius vandens butelius? Štai ką sako ekspertai (Video)Kiekvieną minutę nuperkama apie 1 milijonas plastikinių geriamųjų butelių, sukuriant didžiulius atliekų kiekius, kurie dažniausiai patenka į sąvartynus. Šiandien daugelis žmonių pakartotinai naudoja vandens butelius, užpildydami juos.

Tačiau šie buteliai yra skirti naudoti tik vieną kartą, todėl kai kuriems žmonėms rūpi, ar iš tikrųjų saugu juos pakartotinai naudoti. Aštuoniems ekspertams buvo užduotas tas pats klausimas: „Ar saugu pakartotinai naudoti plastikinius vandens butelius?“.

Iš ko gaminami vandens buteliai?

Plastikiniai vandens buteliai skiriasi savo medžiaga, tačiau dauguma vienkartinių butelių yra pagaminti iš PET - polietileno tereftalato. PET yra skaidrus, lengvas plastikas, naudojamas daugeliui maisto produktų ir gėrimų įpakuoti.

Jis yra patvirtintas kaip saugus sąlyčiui su maistu ir gėrimais daugelyje pasaulio šalių, įskaitant JAV ir Europos Sąjungą.

Ar chemikalų išplovimas iš plastiko gali sukelti vėžį?

Daugelyje internetinių straipsnių teigiama, kad pakartotinis vandens butelių naudojimas gali sukelti vėžį, nes iš plastiko išsiskiria tam tikros cheminės medžiagos.

Viena cheminė medžiaga, dėl kurios nerimauja daugelis žmonių, yra BPA – bisfenolis A. BPA gali sutrikdyti endokrininę sistemą, dėl kurios sutrikimų gali kilti reprodukcijos ir metabolizmo problemų. BPA nenaudojamas PET buteliams gaminti, tačiau jo galima rasti kituose, standesniuose plastikuose, pavyzdžiui, polikarbonate.

Nepaisant to, vieno tyrimo metu buvo nustatyta labai maža BPA koncentracija (5 ng/l) PET buteliuose. Du kiti tyrimai nerado šios cheminės medžiagos, todėl ši išvada nėra įtikinama.

PET gamybos katalizatoriumi naudojama kitokia cheminė medžiaga – stibis. Stibis nelaikomas kancerogenu, tačiau nurijus gali sukelti vėmimą ir viduriavimą.

2008 m. atliktas tyrimas patikrino išsiplovusio stibio kiekį prekyboje esančiuose buteliuose. Jie pastebėjo, kad išplovimas vyko palaipsniui, tačiau kiekiai buvo daug mažesni nei laikoma pavojinga.

Koncentracija, kai stibis tampa pavojingas, yra maždaug 6 ppb (milijardo dalių). Tyrimas parodė, kad stibio koncentracija prasidėjo nuo 0,195 ppb ir po trijų mėnesių 22 laipsnių Celsijaus temperatūroje padidėjo iki 0,226 ppb.

Stibis nėra vienintelė cheminė medžiaga, ištirta buteliuose: ištirta visa eilė chemikalų, pradedant plastifikatoriais ir baigiant metalais. Šie tyrimai parodė, kad yra keletas chemikalų, tokių kaip stibis, kurie išplaunami į vandenį buteliuose. Kol kas nėra įrodymų, kad jie kelia pavojų žmonių sveikatai.

Ar palikti vandens buteliuką Saulėje yra saugu?

Yra tam tikrų teiginių, kad cheminis išplovimas dažniau įvyksta esant aukštesnei temperatūrai, o tai reiškia, kad karštą dieną palikti vandens butelį automobilyje gali būti pavojinga.

2008 m. atlikto stibio kiekio tyrimo metu iš tiesų nustatyta padidėjęs išplovimas esant aukštesnei temperatūrai. Kai vandens buteliai buvo palikti 60 °C temperatūroje, prireikė 176 dienų, kol stibio kiekis pakilo virš 6 ppb ribos, o 80 °C temperatūroje tai užtruko tik 1,3 dienos.

Ši temperatūra yra labai aukšta, todėl greičiausiai tai gali būti problema tik tuo atveju, jei gyvenate labai karštoje vietoje ir reguliariai paliekate vandens buteliuką Saulėje.

O kaip dėl mikroplastiko?

Mikroplastikai yra nedideli plastiko gabalėliai. Jų yra beveik visur, taip pat ir mūsų geriamajame vandenyje. Tiesą sakant, tyrimas parodė, kad 93 proc. šviežiai atidarytų plastikinių vandens butelių buvo užteršti mikroplastiku.

Pasaulio sveikatos organizacija (PSO) išnagrinėjo galimą mikroplastikų pavojų, tačiau, remdamiesi dabartiniais duomenimis, padarė išvadą, kad jie nekelia didelės grėsmės žmonių sveikatai.

Norvegijos Jūrų tyrimų instituto mokslininkas dr. Marekas Cuhra mano, kad „gerti vandenį panaudoto ir nuplauto butelio turėtų būti saugiau nei visiškai naujo butelio“. Jo grupė nustatė, kad vandens blusos geriau auga ir dauginasi plastikiniuose vamzdeliuose, kurie buvo nuplauti šiltu vandeniu, nei naujuose plastikiniuose induose.

Ar yra kokių nors kitų pavojų?
 
Yra viena plačiai pripažinta vienkartinio plastikinio vandens butelio pakartotinio naudojimo rizika, tačiau tai nėra chemikalai – tai yra tarša.

Kadangi šie buteliai nėra ilgaamžiai, jie gali lengvai suirti ir įtrūkti. „Butelių gamybai naudojamas plastikas yra labai plonas, todėl dėl silpnesnės struktūros gali įtrūkti. Per šiuos įtrūkimus gali plisti bakterijos", - teigia dr. Jill Bartolotta.

Užteršimas ypač tikėtinas, jei butelio vidus yra drėgnas. Bakterijos buteliuose gali augti labai greitai – vieno tyrimo metu nustatyta, kad butelyje, laikytame 37 °C temperatūroje, per 48 valandas bakterijų kultūrų padidėjo nuo 1 kolonijos/ml iki 38 000 kolonijų/ml.

{youtube_video //www.youtube.com/embed/vAr4BZM_Tzk?feature=player_detailpage youtube_video}

Verdiktas:

Iš aštuonių ekspertų šeši atsakė, kad greičiausiai saugu pakartotinai naudoti plastikinius vandens butelius.

Atlikus cheminio išplovimo ir mikroplastikų tyrimus nustatyta, kad jų būna labai mažai ir mažai tikėtina, kad jie sukels rimtų grėsmių sveikatai, nebent buteliai būtų pakartotinai veikiami labai aukštoje temperatūroje.

Labiau tikėtina rizika yra tarša, todėl jei pakartotinai naudosite vandens butelį, nepamirškite jo reguliariai išplauti.

 

Parengta pagal:
Science Alert!

Informacija iš:

technologijos.lt

Image: FreeDigitalPhotos.netKomentarai (Viso žinučių: 0)


Atsakyti
Vardas:Svečias
Pavadinimas:
Komentaras:


Įrašykite patvirtinimo kodą

Powered by AkoComment 3.0


vaistai.lt pasilieka teisę pašalinti tuos skaitytojų komentarus, kurie yra nekultūringi, nesusiję su tema, pasirašyti kito asmens vardu, pažeidžia įstatymus, reklamuoja, kursto nelegalius veiksmus.

Į viršų
 

    

Ieškomiausių TOP 5
Naudingos nuorodos